تماس با ما ۶۶۹۴۲۷۱۶ | ۶۶۵۱۴۱۸۴
تماس با ما ۶۶۵۱۴۱۸۴

انتخاب هوشمندانه ارتفاع مناسب برای گلخانهزمان مطالعه : 10دقیقه تعداد بازدید : 2572 تاریخ :۱۴۰۰/۰۷/۱۰ زمان : ۲۲:۳۴:۴۳


انتخاب هوشمندانه ارتفاع مناسب گلخانه:

در طی چند سال اخیر، توصیه متخصصین به ساخت گلخانه ها با ارتفاع بلندتر باعث افزایش عملکرد گلخانه دارها شده است.

حالا این سوال پیش آمده که مزایای ساخت گلخانه با ارتفاع بلندتر چیست و این افزایش ارتفاع گلخانه تا کجا به صرفه می باشد؟

آیا برای همه گلخانه ها و در تمام اقلیم ها توصیه می شود؟

در حالی که ارتفاع بلندتر اجازه نصب گلدانها و کشت در ارتفاع را برای گلخانه دارها محیا کرده است ولی باید مراقب میزان سایه اندازی گلدانها برروی محصول پایین دست را هم داشت.

hanging potted flowers in greenhouse

در چند سال اخیر، ارتفاع گلخانه های جدید که ساخته شده است افزایش پیدا کرده است، گلخانه هایی که در دهه ۷۰ میلادی مصادف با مشکلات تامین انرژی ساخته می شده معمولا ارتفاعی حدود ۲.۴ متر تا ناودان (زیر کمان) را برای استفاده از حداقل مصرف انرژی داشته است. امروزه به دلایل مختلف حداقل ارتفاع ۳.۷ متر تا ۴.۹ متر (زیر کمان) به صورت استاندارد در نظر گرفته می شود و ارتفاع بالاتر ستونها بیشتر از ۶ متر بدلایل خاصی ساخته می شود.

مزیت های این افزایش ارتفاع چی می تواند باشد؟ امیدواریم با مطالعه ادامه این مقاله و تجزیه و تحلیل دلایل افزایش ارتفاع گلخانه، شما را به گرفتن تصمیم درست در انتخاب ارتفاع مناسب گلخانه خود یاری کنیم.

برای مشاوره و آموزش کشت و ساخت گلخانه با آموزشگاه کشاورزی پایا  تماس حاصل نمایید.

- افزایش حجم هوا: در دو گلخانه با مساحت یکسان، آن گلخانه ای که ارتفاع بلندتری داشته باشد دارای حجم هوای بیشتر بوده و تغییرات دمایی در آن آهسته تر اتفاق می افتد. با افزایش ارتفاع از ۳.۷ متر به ۴.۹ متر حجم هوا ۲۰ درصد افزایش یافته و در حجم بیشتر افزایش دما یا کاهش دما در طی زمان بیشتری اتفاق می افتد.

- تهویه طبیعی هوا راحت و به آسانی انجام می شود. سیستم تهویه طبیعی به این طریق می باشد که هوای گرم بوسیله اختلاف فشاری که بوسیله باد و تفاوت دمایی بوجود می آید تخلیه می گردد. راس گلخانه های مرتفع باد بیشتری دریافت کرده که به سبب آن تهویه بهتر انجام می گیرد. شناور بودن هوا دلیل دیگر می باشد به این معنی که هوای سرد نزدیک زمین سنگین تر از هوای گرم می باشد و هوای گرم به سمت سقف گلخانه حرکت کرده و خارج می گردد. فاصله بین سطح زمین و سقف (پلاستیک) هر چه بیشتر باشد، اختلاف از نظر دمایی بیشتر و تخلیه هوا بهتر انجام می گیرد.

تهویه هوا در گلخانه

- نور رسیده به گیاه از یکدستی بیشتری برخوردار می باشد. ممکن است این امر مشهود نباشد ولی فاصله بیشتر سازه گلخانه با وسایل نصب شده در بالای سطح گیاه، سایه روشن تری بوجود می آورد که در نتیجه باعث نور بیشتر و یکدست می شود که به موجب آن نور به سطوح پایین تر کانوپی نیز نفوذ می کند

- فضای بیشتری برای پرده انرژی سیور (ذخیره انرژی) وجود دارد. این پرده ها هم برای ذخیره انرژی در زمستان و هم جلوگیری از ورود گرما در تابستان استفاده می گردند. یک پرده به تنهایی می تواند مانع از خروج گرما در زمستان تا ۴۰ درصد گردد. نصب دومین پرده می تواند ۱۰ تا ۱۵ درصد مانع از هدر رفت انرژی گردد.

- فضا برای محصولات با ارتفاع بلند: محصولاتی مانند گوجه فرنگی، خیار به ارتفاع برای رشد بهتر احتیاج دارند. معمولا به ۴.۹ متر ارتفاع تا زیر ناودان ولی برای گیاهان با دوره رشد طولانی مدت تا ۶ متر نیاز می باشد.

گلخانه مرتفع

موقع ساخت گلخانه، مزایای ارتفاع بلندتر را در نظر بگیرید

- ارتفاع بلندتر به منزله گلدانهای آویزان بیشتر برای تولید بیشتر در واحد سطح می باشد. با استفاده از سیستم چند طبقه و نصب تسمه نقاله می توان ۲ تا ۳ سطح از محیط های کشت آویزان داشت در حالیکه همزمان روی زمین محصول داشت.

بعضی از مشکلات گلخانه ها با ارتفاع بلند که مزایای آنها را تحت تاثیر خود قرار می دهند:

- برای گلخانه با ارتفاع بلندتر، نیاز به سرمایه گذاری بیشتری برای احداث می باشد. همچنین حجم فشار بادی که به گلخانه های با ارتفاع بلند وارد می شود به سبب دیواره های بیشتر باعث می گردد که نیاز به ساپورت های بیشری باشد.

- هزینه گرمایش گلخانه های مرتفع افزایش می یابد. نیاز به گرمای بیشتر بدلیل افزایش سطوح باعث انتخاب هیترهای بیشتر و یا هیترهای قویتر می شود

- تهویه بیشتر در نتیجه افزایش حجم هوای داخل گلخانه نیازمند فن های سیر کوله قویتری می باشد

- همچنین به فن های قوی تر برای حرکت افقی هوا نیز مورد نیاز می باشد.

- هزینه کارگری نیز افزایش می یابد. اگر محصولات بلند تری در گلخانه داشته باشیم برای دسترسی و برداشت آنها نیازمند بالابر می باشیم

اگر قصد ساخت گلخانه را داشتید مزایا و معایب بالا را با توجه به نوع محصولی که قصد کشت دارید و ارتفاعی که می خواهید محیط آن را تحت کنترل داشته باشید در نظر بگیرید تا بتوانید به ارتفاع مطلوب گلخانه خود برسید.

دوره آموزشی فنی و حرفه ای گلخانه هیدروپونیک و دوره فنی و حرفه ای گلخانه خاکی و همچنین دوره گلخانه گیاهان آپارتمانی  با مقاله انتخاب هوشمندانه ارتفاع مناسب برای گلخانه  مرتبط بوده و پیشنهاد می گردد برای آموزش حرفه ای تر اطلاعات و مطالعات هنر آموز در دوره های قید شده بیشتر گردد
چه امتیازی به این مقاله می دید؟

میانگین نتیجه 3.9 تعداد رای ها 84مهندس فرخی مهندس فرخی
نویسنده
متخصص کشتهای هیدروپونیک و خاکی گلخانه ای

نظرات کاربران

    کاربر گرامی برای ارسال دیدگاه خود ابتدا باید در سایت لاگین شوید    برچسب ها
    • suitable-height-for-greenhouse