تماس با ما ۶۶۹۴۲۷۱۶ | ۶۶۵۱۴۱۸۴
تماس با ما ۶۶۵۱۴۱۸۴

نحوه نگهداری، پرورش و تکثیر گیاه حسن یوسف در خانهزمان مطالعه : 20دقیقه تعداد بازدید : 1794 تاریخ :۱۴۰۰/۰۷/۱۰ زمان : ۲۲:۳۴:۴۸


گیاه حسن یوسف و پرورش و تکثیر آن:

گیاه حسن یوسف جزو گیاهان با محبوبیت زیاد در بین ایرانیان است البته در اکثر نقاط جهان و در غرب نیز با لقب ملکه ای با دنباله قرمز آن را می شناسند. این گیاه در دسته گیاهان با نگهداری و قابلیت تکثیر آسان و راحت می باشد. بیشتر ما با این گیاه از کودکی آشنا شدیم و در حیاط خانه و پشت پنجره ها از رنگ بسیار زیبا و متنوع برگ آن لذت برده ایم. اگر با شیوه نگهداری و پرورش حسن یوسف آشنا باشید می توانید تعداد زیادی از این گیاه را با اندازه های متفاوت در نقاط مختلف خانه خود داشته باشید و از زیبایی آن لذت ببرید.

حسن یوسف 

نام علمی: coleus blumei

نام گیاه شناسی:   Plectranthus scutellarioides   

خانواده:  Lamiaceae (نعناییان)

گونه: دارای انواع مختلف

اسامی مشابه که برای این گونه به طور گسترده در اقصی نقاط دنیا استفاده می گردد:

  Coleus blumei

 Plectranthus scutellarioides

 Solenostemon scutellarioides

بومی مناطق: استوایی، آفریقا، استرالیا، کشورهای جنوب شرقی آسیا

خارج خانه: در مناطق بومی به صورت چند ساله ولی در مناطق دارای سرمای زمستان یک ساله

داخل خانه: با محیا کردن شرایط نگهداری چند ساله

آیا واقعا گیاه حسن یوسف را در خانه می شود نگه داشت؟

اگر بتوانید نور غیر مستقیم به مقدار زیاد در اختیار گیاه قرار دهید و هر چند هفته یکبار وقت بذارید تا گلها و جوانه انتهایی گیاه را بچینید مطمینا گیاهی شاداب خواهید داشت به شرط اینکه شرایط عمومی دیگر مانند آبیاری منظم و... را تامین نمایید

نکته جذاب حسن یوسف الگوهای رنگبندی و طرح زیبای برگ گیاه می باشد که از نظر روانشناسی باعث حس آرامش می گردد. در ضمن شاخه های این گیاه به صورت چهار گوش می باشد. گونه های متعدد و متنوع حسن یوسف که هر ساله به تعداد آنها افزوده می شود بدون اغراق تنها رقیب کالاته آ و مارانتا می تواند باشد. تنها نکته منفی که در مورد نگهداری حسن یوسف میشود عنوان کرد رشد سریع آن است که نیاز به هرس هر چند هفته یکبار دارد که حالت بوته ای و فشرده خود را حفظ کند. در هرس گیاه باید جوانه انتهایی قطع گردد تا به جوانه های جانبی اجازه رشد داده شود و حتما حتما گلهای بوته در صورت نمایان شدن چیده گردد تا قدرت گیاه گرفته نگردد در صورتی که گلها چیده نشود و گیاه به سمت تولید بذر برود، بعد از مدتی گیاه خشک و از بین می رود.

راهنمای نگهداری حسن یوسف

نور:

گیاه حسن یوسف به نور زیاد برای حفظ زیبایی نقش و نگارها روی برگهایش احتیاج دارد که این نور را می توانید در پنجره های رو به شمال و شرق و غرب (شدت نور بیشتری نسبت به نور شمال و شرق دارد در صورت ایجاد آفتاب سوختگی از فیلتر استفاده کنید) بدون فیلتر و در جنوب با فیلتر محیا کنید.

بهترین عملکرد این گیاه در نقطه ای از خانه با نور زیاد و حرارت آفتاب روی برگها حس گردد می باشد که به طور منظم نیز آبیاری گردد.

آبیاری:

بهترین عملکرد برای این گیاه همانطور که گفته شد نور زیاد و احساس گرمای آفتاب روی برگها می باشد که خاک نیز باید در بهار و تابستان همیشه مرطوب باشد (هفته ای یک تا دو بار بسته به اندازه و سایز گیاه و به طبع آن گلدان گیاه متغیر می باشد). در پاییز و زمستان حتما بین دو آبیاری سطح خاک خشک گردد (اگر حجم خاک و به طبع آن گلدان بزرگ می باشد بهتر است چند روز صبر کنید تا رطوبت گلدان نیز کم گردد) و بعد اقدام به آبیاری شود

رطوبت:

ایجاد رطوبت باعث شادابی و تمیزی گیاه می گردد ولی اگر هم انجام نشد مشکل بزرگی برای گیاه بوجود نمی آید. حتما از روشهای مطمین برای تامین رطوبت استفاده نمایید تا باعث ایجاد سوختگی و یا قارچی شدن برگها نگردد.

از روشها و مواد شیمیایی برای تمیز کردن سطح برگ خودداری نمایید

تغذیه:

در گیاه حسن یوسف بدلیل نگه نداشتن گل و جلوگیری از رشد زیاد با انجام هرس، احتیاج به مواد غذایی زیادی ندارد و توصیه می گردد از تغذیه با کودهای سنگین خودداری نمایید. می توانید چهار بار از کودهای معمولی رشد به میزان توصیه شده کارخانه سازنده در فصل بهار و تابستان استفاده نمایید. برای مشاوره رایگان تغذیه گیاهان خود می توانید با آموزشگاه کشاورزی پایا تماس بگیرید.

دما:

سعی کنید گیاه را در دمای گرم نگه دارید و دمای پایین تر از ۱۰ درجه سانتی گراد برای گیاه حسن یوسف کشنده می باشد

تعویض گلدان:

همانطور که در بالا اشاره شد اگر بخواهید گیاهتان را به صورت چند ساله در طول زمستان نگه دارید، در اوایل بهار به یک هرس سنگین نیاز دارید و باید خاک گلدانتان را عوض کنید ولی احتیاجی به تغییر دادن سایز گلدان نمی باشد مگر اینکه بخواهید در سال جدید گیاهی با ابعاد بزرگتر پرورش بدهید

خاک مورد نیاز:

خاک مناسب برای گیاه حسن یوسف خاک باغچه و خاک برگ و ماسه شسته شده  و کود ورمی کمپوست (در کمیت دقت شود تا باعث سوختگی گیاه نگردد) می باشد. در صورت داشتن سوال برای مشاوره می توانید با آموزشگاه کشاورزی فنی حرفه ای پایا تماس بگیرید.

تکثیر:

به دو روش کشت بذر و قلمه گیری از گیاه اصلی در خانه می توان حسن یوسف را تکثیر نمود.

بدلیل داشتن واریته های متنوع در حسن یوسف توجه نمایید که اگر می خواهید گیاهی دقیقا مانند گیاه اصلی خود داشته باشید حتما باید از روش قلمه گیری استفاده نمایید وگرنه روش کاشت بذر (اگر دنبال گیاهانی با رنگها و طرح برگ جدید هستید از روش کاشت بذر استفاده نمایید) باعث گیاهی متفاوت از گیاه مادری می شود.

بهترین زمان کاشت قلمه ابتدای بهار می باشد که دمای هوا برای رشد ریشه مناسب است. قلمه های به طول ۱۰ تا ۱۵ سانتی حاوی تعداد کمی برگ را تا عمق ۵ تا ۸ سانتی خاک مناسب قلمه گیری به آرامی قرار دهید و نگذارید که خاک خشک گردد تا بعد از چند هفته شاهد ایجاد ریشه در قلمه باشید. استفاده از هورمون ریشه زایی باعث سرعت در ایجاد ریشه می گردد ولی در حسن یوسف بدون هورمون هم می شود قلمه را ریشه دار کرد. در خانه می توانید قلمه گیاه حسن یوسف را در آب هم ریشه دار کنید ولی بعد از ریشه دار شدن در انتقال از آب به خاک دچار شوک می گردد که بایستی شرایط خاصی برای گیاه مهیا نمایید تا استرس وارد شده به گیاه کمتر گردد.

خاک مناسب برای قلمه گیری خاکی با تخلخل زیاد می باشد ک بایستی همواره مرطوب نگه داشته شود.

سرعت رشد گیاه:

گیاه حسن یوسف در شرایط ایده آل دارای سرعت رشد بالایی می باشد، که باید با هرس جوانه های انتهایی هر چند هفته یکبار شکل بوته ای گیاه را حفظ نمود و از رشد علفی گیاه کاست.

اگر رشد گیاه متوقف گردیده حتما یکی یا چند تا از عوامل رشد گیاه دچار مشکل گردیده که بایستی رفع گردد، با بررسی عوامل رشد می توانید عامل یا عوامل توقف رشد را پیدا کنید.

گیاهان در زمستان و فصل سرد با شدت نور پایین رشد چندانی ندارند، رشد گیاه در ابتدای فصل بهار زیاد و در تابستان با تعادل در گیاه رشد با شیب ثابت ادامه خواهد داشت.

ارتفاع و گستردگی گیاه:

ساقه گیاه حسن یوسف تا ارتفاع ۳۰ تا ۶۰ سانتی می تواند رشد داشته باشد، با انجام هرس جوانه انتهایی می توانید ارتفاع گیاه را در حد مطلوب خود نگه دارید

گلدهی:

گلهای گیاه خیلی شبیه گلهای گیاه گزنه می باشد و اگر گیاه گل دهد با رقابت بر سر مواد غذایی به نفع گل تمام می شود و گیاهی که به سمت تولید بذر رود باعث خشکی گیاه می گردد.

گلدهی در گیاه حسن یوسف

سمیت:

بسیاری از گونه های گیاه حسن یوسف مشکلی برای انسان و حیوان بوجود نمی آورد ولی بعضی از واریته ها که بزرگ می شوند دارای روغنی در برگهای گیاه می باشد که اگر برگ به مقدار زیاد خورده شود باعث ایجاد حالت استفراغ و اسهال در فرد می گردد.

نکات مهم پرورش حسن یوسف:

۱-به نور زیاد نیاز دارد ولی باید از آفتاب مستقیم و همچنین سایه پرهیز کرد

۲-رطوبت خاک باید همیشه تامین گردد ولی باید از حالت غرقابی و خشکی زیاد خاک جلوگیری گردد

۳-دمای مناسب اتاق نباید به زیر ۱۰ درجه سانتی گراد برسد

۴-برای تامین مواد غذایی گیاه باید از کودها به مقدار کم و فقط در فصل رشد استفاده کرد

۵-گلهای گیاه بایستی چیده شود

مشکلات حسن یوسف:

- ریزش برگ: آبیاری کم، دمای پایین، خشکی

- قارچی شدن طوقه و ساقه: رطوبت زیاد که باعث ایجاد قارچ می گردد و بیشترین عامل از بین رفتن گیاهان در خانه می باشد

بهترین زمان آبیاری وقتی است که سطح خاک خشک گردد ولی در نظر داشته باشید که گلدانهای بزرگ رطوبت بیشتری در اعماق خود دارند و نباید در آبیاری عجله کرد در ضمن موقع آبیاری حتما گلدان را کاملا سیرآب نمایید و در زیر گلدانی نبایستی بیش از نیم ساعت بعد از آبیاری، آب باشد و بایستی نسبت به تخلیه آب زیر گلدانی اقدام نمایید.

- رشد علفی: بدلیل نور کم و انجام ندادن هرس و استفاده از کودهای نامتعارف می باشد.

برای جلوگیری از رشد علفی زیاد گیاه را به محل با نور بیشتر منتقل نمایید و هرس را به مقدار و شدت بیشتر انجام دهید و در مصرف کودها دقت بیشتری نمایید

- آفات: برای مبارزه با آفات بایستی اول از همه نوع آفت را مشخص نمایید ولی در کل گیاه حسن یوسف به شپشک آردآلود و شته حساس می باشد که می توانید با گوش پاک کن آغشته به الکل و آب آن را از روی گیاه پاک کرده در صورت برطرف نشدن می توانید از سموم شیمیایی سیستمیک استفاده نمایید

لطفا در استفاده از سموم شیمیایی به توصیه های سازنده سم توجه نمایید و یا برای راهنمایی بیشتر با دفتر آموزشگاه کشاورزی پایا تماس بگیرید.

توصیه های انجام شده خارج از این مقاله را برای استفاده از برخی از مواد را با احتیاط انجام دهید تا باعث سوختگی و از بین رفتن گیاهتان نگردد.

- زرد شدن برگها: زرد شدن تدریجی برگهای پایین گیاه یک امر طبیعی می باشد و برگهای دیگر جای آن را می گیرند ولی اگر در مدت زمان کوتاهی تعداد زیادی از برگها دچار زردی شدن و ریزش کردن و گیاه مریض بنظر می آید (گیاه و برگ جدید رشد نمی کند) حتما در آبیاری زیاده روی شده است. در این حالت بهترین کار قلمه گیری از قسمتهای سالم آن می باشد.

دوره آموزشی فنی و حرفه ای تغذیه گیاهان و دوره فنی و حرفه ای گیاهپزشک و همچنین دوره های باغبانی و گیاهان آپارتمانی در منزل  با مقاله گیاه حسن یوسف و تکثیر و پرورش آن مرتبط بوده و پیشنهاد می گردد برای آموزش حرفه ای تر اطلاعات و مطالعات هنر آموز در دوره های قید شده بیشتر گردد
چه امتیازی به این مقاله می دید؟

میانگین نتیجه 4.0 تعداد رای ها 62مهندس فرخی مهندس فرخی
نویسنده
کارشناس ارشد

نظرات کاربران

    کاربر گرامی برای ارسال دیدگاه خود ابتدا باید در سایت لاگین شوید    برچسب ها
    • how-to-grow-coleus-blumei